Открытый урок в 10б классе

Дата: 28.10.2011г.

Учителя: Ступак Н.С., Ваучская Г.Г.

Тема: «Качество жизни в Санкт-Петербурге и Выборге»

Цель урока: обучение проектной деятельности по теме «Качество жизни»

Задачи урока:

1. Совершенствование дискуссионных навыков;

2. Расширение лексического запаса по теме;

3. Развитие коммуникативных навыков при работе в парах и группах;

4. Обучение поиску необходимой информации с помощью Интернет-ресурсов для создания проекта.

 

Этапы

Ход урока

Примечание

Время

1.Организацион-

ный момент

Good afternoon, my dear students and our guests.

I’m glad to welcome you at our out of ordinary lesson. Today we have special guests. They are your parents and I hope that you’ll show your best abilities and fascinated work. So, let’s begin.

 

 

1 мин.

II. Цели

Our lesson is dedicated to really hard theme – Quality of life. Topic which we have learned for several weeks. We are going to collaborate with 2 groups to make a conclusion of the topic.

I must let you know beforehand about your marks for our lesson.  They will consist of your speech about your part of the project and your active work during the lesson. We’ll give you the cards for your questions and your answers. Red card for the correct question, blue card if you have some mistakes. But don’t forget about your behavior. You must be quiet, especially during your classmate’s speech or you’ll get green card as a ban and your mark will be lower. Is it clear?

 

1 мин.

 

 

 

 

 

 

1 мин.

III. Речевая разминка

You know that the term “Quality of life” consists of different aspects and we will consider 7 of them. Can you name them?

-  What is the aim of our project?

As you see you have different opinions.

At the end of our lesson we must make a decision and name all advantages and disadvantages of living in a big or small town.

 

2-3 мин.

IV.Защита проектов

Now it’s time to present to your researches.

We are going to start with one of aspects – “Cost of living”

  1. Do you think cost of living in St.Peterburg is higher than in Vyborg?
  2. Do you often go shopping? What can you say about prices for the goods?
  3. What must the government do to change situation with homeless people?

“Infrastructure.”

  1. What kinds of transport are there in Spb and in Vyborg?
  2. How does the underground help to solve transport problem?
  3. What providers of mobile connection can you find out in Saint-Petersburg?

“Health”

  1. There are a lot of polyclinics in our city, but if you visit a doctor you need  spend time in a queue. How can you explain it?
  2. Some people don’t want to visit doctor and prefer treating themselves. Why?
  3. Do you think the development of different kinds of sport is the way to get better health?

“Leisure and Culture”

  1. Why do young people want to study in Saint-Petersburg?
  2. Does everybody have opportunity to study in Spb?
  3. Do teens often visit museums and why?

“Risk and safety”

  1. Are you afraid of walking around the city at night?
  2. Can you name the laws in Spb making teens to think about their safety?
  3. What problem have people living in Spb in winter?
  4. Does our government make laws protecting people?

“Environment”

  1. What have you done to be more friendly to the environment?
  2. How “green” are you?
  3. What is it necessary to do to make our city better to live in?

 

 

Учащиеся выходят к доске по группам и защищают свой проект. После выступления остальные ученики задают вопросы по теме выступления.

5 мин на выступление каждой группы

V. Итоги. Вывод. Выставление оценок.

So, students, you’ve just listen a lot of interesting ideas about different aspects of quality of our life. Let’s make the conclusion.

Which is the best place for living and why?

 

To sum up our discussion we can say that all of us want to live in Spb, because it is pur native town and we love it.

Thank you for your work, it was  great.

Your marks are…..

 

2-3 мин.

 

 

МЕТОДИЧЕСКАЯ РАЗРАБОТКА УРОКА АНГЛИЙСКОГО ЯЗЫКА В 3 КЛАССЕ “A Good Friend”

 

УМК И.Н.Верещагина III класс.

Группа со средним уровнем образования.

Разработала и провела: Ступак Н.С,

учитель английского языка первой  категории

 

Тема урока:

«Дружба»

Практическая цель урока

Активизация изученной лексики в речи.

Образовательная цель:

Обучение монологической речи по теме «Дружба» на основе текста “A good friend”

Развивающая цель:

Развивать слухо-произносительные навыки; развивать умения анализировать и обобщать.

Воспитательная цель:

Формирование качеств личности (взаимопомощи и взаимовыручки), умения адекватно реагировать на реплику.

Задачи урока:

1.Совершенствовать навыки чтения с полным охватом содержания;

2. Обучать пересказу текста с выходом на монологическое высказывание;

3. Повторить употребление правильных глаголов вPast Simple.

Оснащение:

-Компьютер;

-проектор,

-компьютерная презентация,

-магнитофон,

-диск с песенкой-зарядкой,

-раздаточный материал (карточки для парной работы, сигнальные карточки),

-наглядные пособия-карточки правильных глаголов.

 

Языковой материал:

Лексика по теме.

 

 

                                                                   ХОД УРОКА

 

этапа

Речь учителя

Время

Примечание

1. органи-зационный

момент, цели урока

 

Good morning, children.

I’m glad to see you.

Today we are going to repeat Past Simple Tense for regular verbs and we read the text about friends, because it is very interesting and I’m sure that all of you have got many friends.

 

2 мин.

На экране название темы урока:

“A Good Friend”

2. фонети-ческая

зарядка

 

Let’s begin with the phonetic exercises.

Repeat after me [p], [t], [d], [D], [r]

 

 

 

 

Let’s read and translate the poem

I’ve got a friend

We like to play

We play together

Every day.

Let’s repeat after me.

Let’s try to learn this poem by heart. Read the 1st line….

 

 

1мин.

 

 

 

 

 

 

4мин.

Хоровая отработка звуков. Учитель показывает карточку каждого звука и произносит его, дети повторяют.

Чтение по строчкам с переводом.

 

Чтение хором.

 

На экране исчезают предложения. Дети постепенно запоминают. Сначала одну строчку, затем две и т.д. Затем проверяем правильно ли запомнили – появляется всё стихотворение

3.Рече-вая размин-ка

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Повторение Past Simple

We have read the poem about friends and what about you?

-          Have you got a friend?

-          Are you a good friend?

-          Do you help your friends?

-          Do your friends help you?

-          Why do you help you friends?

OK. I see that you have got many friends and you help them.

 

 

 

What did your friends do yesterday? Let’s repeat the Past Simple Tense. How can we form it?

What do you know about the endings of regular verbs?

 

Look at the blackboard. You can see the cards with the verbs. Classify them according to their ending sound

                      [t]         [d]         [id]

helped, wanted, cleaned, skied, skipped, loved, skated, washed, played, lived

 

 

 

Answer my questions.

-          What did your friend do yesterday?

-          Did you help him/her?

3 мин.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

Дети отвечают на вопросы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дети называют правило образования прошедшего времени с правильными глаголами.

Дети походят к доске и прикрепляют карточку в нужную колонку.

5.отра-ботка новой лексики

 

 

Now let’s work with the text.

 

But before we read the text we’ll work with some words from this story and begin with the title. Read the title of the text.
What is it about?

 

“A good friend”

A doghouse ['dOghaus]

Near the doghouse  [nIq Dq dOghaus]

Goes for a walk

Come back ['kAm 'bxk]

Know [nqu]

Kind [kaInd]

Invite [InvaIt]

 

 

 

3 мин.

 

 

 

 

 

 

 

Читаем хором

 

По одному слабые учащиеся

 

 

6. Чтение текста

 

 

Now it’s time to work with the text

Open your books at p.38 find ex.6

Let’s read the text and answer the question how the dog helps the kittens?

 

Listen to me please I’ll read to you the first passage. Lister to my pronunciation and intonation.

 

Go on, please.

 

Now answer the question before the text

 

 

 

Ступак Н.С.  237-981-572

6 мин

 

 

 

 

 

Читает учитель

 

 

Читают по абзацу.

 

Отвечают на вопрос перед текстом.

7. Физкульминутка

I see that you are tired. Let’s have a rest. Sing and dance.

“Head and shoulders”

2 мин

Выполняют зарядку под музыку

8. Работа с текстом

  1. look at the picture. Read out the sentences to illustrate the picture.
  2. Answer the questions:

-          Where do the dog and her puppies live?

-          How many kittens does the cat have?

-          Where do they live?

-          What happens one day?

-          Why are the kittens sad?

-          Does the dog help the kitten?

-          What does she do?

-          Where do the kittens live?

  1. Find in the text:

- однажды кошка пошла гулять и не вернулась

- коробка рядом с конурой.

- где наша мама? – спрашивают котята.

- теперь вы мои дети а я ваша мама.

 

  1. Look at the sentences and put up the number of the sentence which is not correct.

1). The dog and her four nice little puppies live in a doghouse.

2). The dog and her little puppies live in a box.

 

1). The cat and her two little kittens live in a box.

2). The cat and her three little kittens live in a box.

 

1). One day the cat goes to the shop and come back.

2). One day the cat goes for a walk and doesn’t come back.

 

1). The dog doesn’t help the kittens.

2). The dog invite the kittens into her house.

 

 

 

 

 

Ступак Н.С. 237-981-572

Let’s read the sentences in the correct order.

 

  1. Now the two little kittens live in a doghouse.
  2. The dog helps them and invites them into her house.
  3. The dog and her four little puppies live in a doghouse.
  4. A friend in need is a friend indeed.
  5. The cat and her two little kittens live in a box.
  6. The kittens ask the dog about their mother.
  7. The box is near the doghouse.
  8. They’ve got nice brothers and sisters and a very kind mother.
  9. One day the cat goes for a walk and doesn’t come back.

 

 

 

 

 

 

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

Находят в тексте предложения, иллюстрирующие картинку в учебнике.

Отвечают на вопросы учителя по тексту.

 

 

 

Находят в тексте соответствующее английское выражение.

 

 

На экране пары предложений. Дети читают, выбирают правильное и поднимают сигнальную карточку с номером верного ответа. На экране правильное предложение выделяется.

 

Слайды 4-7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Работа в парах. Дети получают карточки с заданием и выполняют в паре

9.Пересказ текста

Look at the pictures and try o retell the text.

 

6 мин

На экране появляются картинки иллюстрирующие рассказ последовательно. Сильные ученики пересказывают, затем пробуют пересказ слабые.

10. Итоги

I’m so pleased with your work today. Did you like our lesson?  Now we know that real friend will always help you in troubles. Your marks are:

 

At home you must write a composition about your friend. Use ex.7,p39. You may illustrate your story.

 

1 мин

Выставление оценок.

Домашнее задание.

 

 

 

 

 

 

Этапы

Деятельность и речь учителя

Деятельность и речь учащихся

Время

Виды работы, методики, форма образовательной деятельности учащихся

Примечание

I. Организационный момент

 

 

II. Постановка цели. Объявление темы.

Good morning, children!

I’m glad to see you.

How are you today? I hope you are ready to work.

What is the topic of our lesson? Can you guess?

The theme of our lesson is Clothes. But our lesson is unusual today. Yesterday I received the letter from our friend Mary. Let’s read it.

 

 

 

 

 

So, today we are going to help our friend to collect the clothes. We shall revise the words and act the dialogues. What clothes does she need to go for a walk? Учитель вывешивает на доску не раскрашенные изображения одежды

So, we get each thing after doing every task well.

Good morning, teacher.

We are glad to see you too.

 

 

 

 

 

 

Читают письмо:

My dear friends help me to collect the clothes for my walk in the park.  Do all the tasks and I’ll get my clothes.

 

 

Называют одежду для прогулки

 

2 мин

Фронтальная работа У-У

 

 

 

 

Цели и план занятия открываются для учащихся, они конкретны и побудительны

 

 

 

 

Учащиеся имеют возможность выбора вариантов представления результата

III. Фонетический практикум

Let’s sing the song  (учитель дает слайд 3)

Your singing is lovely

 

 

Поют песню Clothes

1 мин

Фонетическая разминка

Фронтальная работа

Хоровая отработка лексики

 

IV. Повторение лексики

To receive the blouse for Mary, we revise the words.

1)      At home you learned the words. Let’s work in pairs, please. Complete the words with the missing letters and then match them with the pictures

 

 

2)      “Dress the doll”

Take the sweater and put it on your doll.

 What is she wearing? Describe the doll.

 

 

 

Great! Our Mary gets the blouse. Учитель переворачивает карточку с не раскрашенным изображением блузки и она появляется цветная – задание выполнено.

 

 

 

1) вписывают пропущенные буквы и соотносят слово с картинкой

 

 

 

 

2)одевают бумажную куклу в соответствии с указаниями учителя

Один ученик выходит к доске

 

 

 

 

 

 

1 мин

 

 

 

 

 

 

 

3 мин

 

 

 

 

 

 

Активизация лексики

 

 

1)парная работа

 

 

 

 

 

 

 

2)индивидуальная работа

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Развитие креативности

Выбор средств работы

 

 

V. Проверка домашнего задания

At home you learned the dialogue “At the shop” Let’s remember it. The shop assistant and the customer are discussing what clothes to choose.

Work in groups. Make the dialogue complete.

(Дает комплект карточек для диалога)

 

Let’s check the dialogue. Read

it please.

 

Let’s act the dialogue.

 

 

Your work is very good. Our Mary gets the jeans.

Учитель переворачивает карточку на цветную сторону

 

 

 

 

Собирают рассыпанный диалог

 

 

 

 

Читают диалог

 

 

Разыгрывают диалог у доски

 

 

 

 

2 мин

 

 

 

 

2 мин

 

 

2 мин

 

 

 

 

 

 

 

Групповая работа

 

 

 

 

Парная работа

 

 

Парная работа

 

 

 

Проблемный характер обучения

VI. Практика восприятия речи

Today we are going to learn another dialogue. We’ll watch the video.

Let’s work with new words

Leather                                       

Gorgeous 

1.Listen to me

2.Repeat after me

3.read the words

 

 

Now watch the video without the sound and try to guess who these people are?

Who are they? A mother and a father? A sister and a brother?

A shop assistant and a customer?

 

Answer the questions:

Read them.

 

 

 

 

 

 

 

 

Let’s work in pairs. Listen to the dialogue and fill in the missing words

Read the dialogue.

 

Very good! Mary gets the hat

 

 

 

 

 

 

 

Слушают и повторяют за учителем.

Читают слова самостоятельно

 

Смотрят без звука 5 сек и пытаются понять ситуацию

 

 

 

 

Читают вопросы

  1. What did the woman want to buy?
  2. Did she like it?
  3. Did she buy it?

Слушают первый раз и затем отвечают на вопросы

 

 

Слушают второй раз и заполняют пропуски в парах

Читают диалог

 

 

 

 

 

 

 

3 мин

 

 

1 мин

 

 

 

 

 

 

 

1 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

 

 

 

 

 

Фронтальная работа

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Фронтальная работа

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Парная работа

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Проблемная ситуация

VII. Динамическая пауза

Stand up. Sing and dance

Mary gets the socks

Поют и танцуют

1 мин

 

 

VIII. Введение нового

материала

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IX. Закрепление изученного

To make a new dialogue we’ll learn some new words and expressions.

Cotton

Woollen

Listen and repeat after me

Read the words

 

 

-Can I help you?

-Yes, I’m looking for……

Work in chain. One of you asks the question and the next pupil answers it and asks the question.

 

- What kind do you want?

- I want a ……..one. (leather, cotton, woollen)

 

-What size do you wear?

-I wear…….

 

-Do you like it?

-Yes, it’s beautiful(nice, gorgeous, excellent)

 

Let’s read the dialogue.

Выдаёт карточки с диалогом

 

 

 

 

 

Read in groups, please.

 

 

 

 

Read in pairs, please.

 

 

 

Work in pairs. I give you the cards. 1 of you reads the question. The other answers it. Then you will change over. Контролирует выполнение, проходя по рядам

 

 

Now, one of you reads the question and the other answers but don’t look at the cards. Then change over, please.

 

 

Now one of you asks the question without the card and the other answers.

 

 

 

Act the dialogue

 

 

Make your dialogue

 

Very good work! Mary gets the boots.

 

 

 

Повторяют за учителем

Читают сами

 

 

 

 

Задают вопросы и отвечают по цепочке

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Читают хором за учителем и переводят вместе

 

 

Читают по группам. 1 группа хором за продавца, вторая за покупателя.

 

Читают в парах. В полголоса

 

 

Один ученик читает вопросы продавца, второй вопросы покупателя, затем меняются.

 

 

 

Один ученик читает вопрос, второй отвечает без карточки, затем меняются.

 

 

Один ученик задаёт вопрос без карточки, второй его контролирует по карточке и отвечает, затем меняются.

 

 

Разыгрывают диалог в парах.

 

Составляют свой диалог.

 

 

 

2мин

 

 

 

 

4мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1мин

 

 

 

 

1 мин

 

 

 

2 мин

 

 

 

 

2 мин

 

 

 

 

 

 

2 мин

 

 

 

 

 

2 мин

 

 

 

4 мин

 

 

 

Фронтальная работа

 

 

 

 

Поочерёдная работа

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Хоровая отработка

 

 

 

 

Хоровое чтение по группам

 

 

 

Парная работа

 

 

 

Парная работа

 

 

 

 

 

Парная работа

 

 

Формирование ключевых компетенций в предметной области

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Развитие самостоятельности и ответственности

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Развитие коммуникативности, способности к эффективному общению

 

 

Актуализация опыта

X. Итоги. Выставление оценок. Объяснение домашнего задания

So, Mary gets all clothes for her walk in the park. Your work was great!

What did we do at the lesson?

Did you like our lesson?

 

Your homework is to make a new dialogue. Imagine that you are in England. You want to go for a walk with Mary? But it’s cold. And you haven’t got warm clothes. Ask Mary to help you. What clothes do you need? Draw the picture and make the dialogue. These cards can help you.  Учитель раздаёт карточки с заданием, где дети могут найти некоторые фразы-опоры.

Your marks……

Thank you for the lesson.

Good bye!

 

 

Отвечают на вопросы учителя

 

 

 

Записывают домашнее задание

4 мин

Фронтальная работа

Замысел занятия реализован

 

Развитие способностей к самооценке и самоанализу

 

 

© nataliya-stupak

Бесплатный хостинг uCoz